Kancelaria WKK LEGAL reprezentując Klienta w sporze przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawie, po toczącym się w dwóch instancjach postępowaniu ⚖ , doprowadziła do wydania przez Sąd Okręgowy w Warszawie korzystnego dla użytkownika wieczystego orzeczenia o odrzuceniu sprzeciwu z uwagi na brak kognicji sądu powszechnego w tej sprawie. 🏆 W rezultacie opłata z tytułu użytkowania wieczystego pozostała w dotychczasowej wysokości.
Procedura aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, rozpoczyna się poprzez skuteczne doręczenie użytkownikowi wieczystemu, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego, wypowiedzenia dotychczasowej wysokości opłaty. 📑 💰 Użytkownik wieczysty, który nie zgadza się z zaproponowaną przez organ nową wysokością opłaty może złożyć wniosek o ustalenie, że podwyższenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego jest nieuzasadnione. ✖ W takiej sytuacji sprawa trafia do właściwego Samorządowe Kolegium Odwoławczego, które zgodnie z art. 79 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami może orzec o oddaleniu wniosku lub o ustaleniu nowej wysokości opłaty. Ponadto w przypadku opisanym w art. 4 ust. 2 z dnia 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Ustawa o zmianie u.g.n.) SKO wydaje orzeczenie o umorzeniu postępowania w sprawie podwyższenia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w prowadzonej przez nas sprawie.
O ile nie było dotąd wątpliwości, że od orzeczeń SKO wskazanych w art. 79 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, stronom przysługuje sprzeciw do sądu powszechnego (art. 80 u.g.n.), o tyle odpowiedź na pytanie, czy taki sam tryb znajdzie zastosowanie również w przypadku zaskarżenia orzeczeń umarzających postępowanie❓, wymagała ukształtowania się w tym zakresie orzecznictwa. 👩⚖️ Obecnie dominuje stanowisko uznające, że skoro przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewidują, aby od postanowienia wydanego w trybie art. 4 ust. 2 Ustawy o zmianie u.g.n. służył sprzeciw do sądu powszechnego, to tym samym orzeczenia Kolegium o umorzeniu postępowania w sprawie ustalenia nowej wysokości opłaty rocznej nie podlegają kognicji sądu powszechnego.
To z kolei prowadzi do wniosku, że postanowienie o umorzeniu postępowania wydane na skutek wniosku o ustalenie zasadności aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest postanowieniem kończącym postępowanie w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, od którego służy skarga do sądu administracyjnego. W takiej sytuacji nie otwiera się droga sądowa przed sądem powszechnym, zaś błędnie wniesiony sprzeciw zostanie odrzucony jako niedopuszczalny. ❌